90 günde Freelance Web Tasarımcı Olun

Serbest çalışan bir web tasarımcısı olarak çalışmak, birçok insan için hayali bir iş olacaktır. Evden veya internet bağlantısı olan herhangi bir yerden çalışabileceksiniz. Çalıştığınız müşteriler üzerinde kontrol sahibi olacaksınız. 9’luk ofis işi. Ve müşterileriniz için fark yaratan eğlenceli projeler üzerinde çalışmaya başlayacaksınız.

Serbest meslek sahibi olmak konusunda sevilecek çok şey var.

Ancak, sadece bazı tasarım veya kodlama becerilerine sahip olursunuz. Ayrıca, açılış istemcilerinden, projeleri yönetmeye, işletmenin finansal yönlerine kadar tüm detayları ele almanız gerekir.

Serbest çalışmayı düşündüğünüz halde sürecin çok korkutucu olduğunu düşündünüz, umarım bu makale yardımcı olacaktır. Burada, mantıklı olan ve başarılı olmanız için size en iyi şansı veren bir şekilde ayrılmış en önemli görevleri bulacaksınız. Bu adımları izleyin ve 90 gün veya daha kısa bir süre içinde karlı bir serbest meslek sahibi olabilirsiniz.

Vandelay Design’a 10 yıldan daha uzun bir süre önce başladığımda bazı şeyleri doğru yaptım ve bazı şeyleri yanlış yaptım. Asıl mesele devam etmemdi. Bir hata yaptığımda, ondan öğrendim ve yaklaşımımı değiştirdim.

Freelance web tasarımcı olmak için İzleyebileceğiniz bir plana göz atalım.

İlgili: Uzaktan Çalışan ve Dijital Göçebeler için 100 Değerli Kaynak

İlk 30 Gün: Yapı

İlk 30 gün boyunca, işiniz için temel oluşturmaya odaklanın.

Serbest işinize başlıyorsanız, Serbest Başlangıç ​​Kitimizi kontrol ettiğinizden emin olun. Sözleşme şablonları ve formları, pazarlama malzemeleri, tasarım kaynakları ve başarılı serbest çalışanlarla röportajlar içerir. Daha fazla bilgi edin.

 1. Hafta: Ad ve Alan Adı
  Çoğu freelancer kendi adını kullanır, ancak bazıları ayrı bir işletme adı oluşturmayı tercih eder – örneğin, Vandelay Design. Her iki yaklaşım da iyi, hangisini tercih edeceğiniz meselesi.

Kendi isminizi kullanmak kişisel markanız ve ününüzü oluşturmak ve isminizi tanımak için mükemmeldir.

Ancak ayrı bir işletme adı kullanarak.

Bir isme karar verdikten sonra, etki alanı adını kontrol ettiğinizden emin olun.

 1. Hafta: Hizmetlerinizi Tanımlayın
  Web tasarımcıları ve geliştiricileri birçok farklı hizmet sunabilir ve bu iyi bir fikirdir. Bu, becerilerinizden ve deneyimlerinizden etkilenecek, ancak birçok farklı konuda deneyimli olsanız bile, hizmetlerinizi markalaştırma amacıyla sınırlandırmak isteyebilirsiniz.

Orada on binlerce (belki daha fazla) serbest çalışan tasarımcı ve geliştirici var. Kendinize bir tasarımcı veya geliştirici demeyin ve insanların projelerine gelmelerini beklemeyin. Bir çeşit uzmanlık ve özel hizmetler sunarak bunu yapmanın bir yolunu şiddetle tavsiye ederim.

İşte size sunabileceğiniz bazı servislerin örnekleri:

Tam web sitesi tasarımı
Özel WordPress temaları
WordPress kurulumu (mevcut ücretsiz veya premium temalar kullanılarak)
WordPress bakım ve destek
E-ticaret sitesi geliştirme
Logo tasarımı
Bu sadece olasılıkların kısa bir listesi, ancak teklif edilebilecek birçok özel servis var.

Bazı durumlarda, yeni serbest çalışanlar küçük projelerle daha başarılı olurlar. Bir müşteri için büyük, özel bir tasarım projesi almak, kazanabilecekleriniz açısından harika olabilir, ancak daha büyük projeler için çalışan müşteriler genellikle kanıtlanmış bir sicili arayacaklar. Yeni bir freelancer olarak, daha küçük bütçeli müşteriler için seçenekler sunan bazı hizmetler sunarak başlamak isteyebilirsiniz. Daha büyük kuruluşlar genellikle bu işlerle ilgilenmez, bu nedenle daha az rekabetle karşılaşabilirsiniz ve hala yapılacak çok para var.

Şu anda birçok müşteri WordPress’te kendileri için bir web sitesi kuracak bir tasarımcı kiralamakla ilgileniyor. Bazı serbest çalışanlar bu işleri koda bile dokunmadan tamamlayabilirler. WordPress’i kurmak, premium bir tema ve bazı eklentileri ayarlamak, müşteri için ilk sayfaları oluşturmak ve mizanpaja veya tasarıma bazı küçük özelleştirmeler yapmak (tema özelleştiricisi aracılığıyla veya sürükle- menin yardımıyla genellikle mümkün) ve bırakma eklentileri). Bu röportajda, kodlama yapmayan müşterilere yönelik web siteleri oluşturmak için WordPress’i kullanarak saat başına 60 dolar kazanan bir tasarımcı Peti hakkında okuyabilirsiniz.

 1. Hafta: Kitlenizi Tanımlayın

Uzmanlaşmanın başka bir yolu, belirli bir kitleye hizmet etmektir. Hizmetlerinizi özelleştirmeniz ve belirli bir hedef kitleye ulaşmaya çalışmanız önemle tavsiye edilir.

Burada dahil birçok seçenek var:

Girişimciler ve küçük işletmeler
Belirli bir sektördeki müşteriler
Yerel müşteriler
Belirli bir kitleyi hedeflemek, müşteri olarak inmek istediğiniz kişilerin kesin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmış bir mesaj oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca, hizmetlerinizi kendileri için yararlı olacak şekilde sunabilir, hatta benzer projelere ait çalışma örneklerini bile gösterebilirsiniz.

 1. Hafta: Hızınıza Karar Verin
  Çoğu web tasarım projesinde, saat başına ücret almak yerine, tüm proje için genel bir ücret alınır. Proje başına sabit oranlar genellikle müşteri için (ne olacağını biliyorlarsa) ve tasarımcı için en iyisidir. Ancak, potansiyel bir müşteriye teklif verirken, projeyi tamamlamanız ve kazanmayı istediğiniz saatlik ücretle çarpmanızın ne kadar süreceğini tahmin etmeniz gerekir.

Örneğin, saatte 50 $ kazanmak istiyorsanız ve bir projenin zamanınızın 20 saatini almasını beklerseniz, toplam proje fiyatı 1.000 $ olur. Ayrıca kendinize hata için biraz yer verebilir ve beklenenden daha fazla zaman harcamanız durumunda fiyatın biraz daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Web sitenize fiyat göndermemenizi tavsiye ederim. Fiyatlarınızı genel olarak sıralarsanız, daha az esnekliğe sahip olursunuz. Hizmetlerinizi herhangi bir fiyat olmadan listelemek ve daha sonra her proje için özel bir teklif sunmak genellikle daha iyidir.

Gelecek 30 Gün: Web Sitenizi Kurma
İşletmenizin temelini ilk 30 gün içinde kurduktan sonra, şimdi işinizin kritik bir parçası olacak olan portföy web sitenizi kurma zamanı. Portföy web sitenizi oluşturmadan ÖNCE sunacağınız belirli hizmetler ve hedeflemek istediğiniz kitle gibi şeyler hakkında düşünmek önemlidir.

 1. Hafta: Portföy Web Sitenizi Oluşturun
  Portföy web siteniz, birçok potansiyel müşterinin sizinle birlikte yaşayacağı ilk deneyim olacaktır. İyi ya da kötüsü, projelerini portföy web sitenizde gördüklerine dayanarak yürütme yeteneğinizi değerlendirmeleri muhtemeldir. Portföy web sitelerinde sergilediğiniz projeler ve sitenizin kendisinin tasarımı, müşteriyi sizinle iletişim kurmaları için ikna etmenin kritik parçalarıdır.

Portföy web sitenizin büyük olması gerekmez, aslında, çoğu portföy web sitesinin yalnızca birkaç sayfası vardır (ana sayfa, hakkında / bio, hizmetlerin tanımı, önceki çalışmaların örnekleri ve iletişim), ancak güzel görünmeli ve işlevsel olmalıdır. herhangi bir cihaz.

İlgili: Müşterilerinizi Araya Katan bir Portföy Web Sitesi Tasarlayın

6 – 8 Hafta: Portföyünüze Eklenecek Öğeleri Toplayın

Halen, portföyünüze dahil etmek için uygun olabilecek bazı çalışma örnekleriniz olabilir veya olmayabilir. Kullanabileceğiniz iş örnekleriniz yoksa, bazılarını oluşturmak için bu zamanı kullanmanız gerekir. İyi haber şu ki, çok fazla çalışma örneğine ihtiyacınız yok. Kalite, miktardan iyidir.

Eğer sunduğunuz birincil hizmet web tasarımıysa, portföyünüzde 3 kaliteli iş örneğine sahip olmak bile başlamak için yeterlidir. Bu 3 çalışma örneğini almanız gerekirse, bir web sitesine ihtiyacı olan birinin olup olmadığını görmek için arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşün. Portföyünüz için iyi bir örnek teşkil edebilecek bir proje almak için derin bir indirim sunabilirsiniz. Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz başka bir seçenek de pers kullanmaktır.

İleride, çalışmanızı potansiyel müşterilerin önünde tutmanız gerekir. Projeleri tamamlarken müşterilerden yönlendirmeleri almak çok yardımcı olabilir, ancak daha iyi olacak bir kerelik müşterilerinizi tekrar eden müşterilere dönüştürmek. Müşterilerinizin çoğu, devam eden bakım veya sitelerinde yapılan güncellemeler için bir ihtiyaç duyacaklardır (kendileri yapsalar bile, çoğu, daha fazla uzmanlığa sahip bir başkasına ödeme yapmayı tercih edecektir). İyi bir müşteriniz olduğunda, devam eden işler için onlara bir tür paket sunduğunuzdan emin olun. Ayda belirli bir saat çalışmayı veya belirli bakım görevlerini içerebilir. Bu tür müşteriler gelirinizi dengelemek ve sürekli yeni müşteriler bulma ihtiyacını azaltmak için uzun bir yol kat edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir